KANNA, silver, John Aldwinckle & Thomas Slater, London 1889.

Höjd 28 cm, fotens diameter 18,5 cm. Vikt 1374 g.
Undertill graverad: "Professor Rolf Witting 30.IX.1939 Hufvudstadsbladets Förlags- & Tryckeri AB".
Finska kontrollstämplar Helsingfors 1939.

Något åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Rolf Wittings släkt.
Gåva till 50-års dagen av Hufvudstadsbladets Förlags-& Tryckeri A.B. vars styrelsemedlem Witting var under åren 1929 - 1938.
Prof. Rolf Witting, vetenskapsman och politiker, var bl a direktör för Havsforskningsinstitutet, chef för Helsingfors Aktiebank och minister i fyra regeringar.

Klubbat pris
2 121
24 328
2 220
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (26 bud)
14 jun 2020 17:29
2 121 EUR
8
14 jun 2020 17:28
2 021 EUR
14 jun 2020 17:28
2 000 EUR
14 jun 2020 17:27
1 927 EUR
14 jun 2020 17:27
1 877 EUR
14 jun 2020 16:04
1 827 EUR
14 jun 2020 16:03
1 777 EUR
14 jun 2020 15:56
1 657 EUR
14 jun 2020 15:45
1 607 EUR
14 jun 2020 15:45
1 557 EUR
14 jun 2020 15:45
1 507 EUR
14 jun 2020 13:26
1 457 EUR
14 jun 2020 13:26
1 407 EUR
14 jun 2020 12:44
1 357 EUR
14 jun 2020 12:42
1 307 EUR
14 jun 2020 12:42
1 300 EUR
14 jun 2020 11:47
1 207 EUR
14 jun 2020 11:46
1 200 EUR
14 jun 2020 10:26
920 EUR
14 jun 2020 10:26
900 EUR
5 jun 2020 11:56
880 EUR
5 jun 2020 11:56
860 EUR
30 maj 2020 8:44
820 EUR
29 maj 2020 20:31
800 EUR
29 maj 2020 16:08
300 EUR
29 maj 2020 15:26
200 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492