Otto Mäkilä

(Finland, 1904-1955)
Otto Mäkilä
(Finland, 1904-1955)

OTTO MÄKILÄ, "SKRIKET".

Sign. -40-41. Olja på pannå 66 x 46 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Minnesutställning, Konstnärsgillet i Finland, Konsthall Helsingfors 1957.

"Festutställning 1928-1978", Helsingfors Konsthall 4.3.-27.3.1978.

"Otto Mäkilä 1904-1955", Åbo konstmuseum 4.10.-23.11. 1968.

"Otto Mäkilä, en röd orolig gnista", Åbo konstmuseum 28.1.-29.5. 2011.

Klubbat pris
12 200
139 934
12 768
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
Budhistorik (38 bud)
14 jun 2020 17:56
12 200 EUR
14 jun 2020 17:56
12 000 EUR
14 jun 2020 17:56
11 800 EUR
14 jun 2020 17:56
11 600 EUR
14 jun 2020 17:55
11 400 EUR
14 jun 2020 17:54
11 200 EUR
14 jun 2020 17:54
11 000 EUR
14 jun 2020 17:54
11 000 EUR
14 jun 2020 17:54
10 800 EUR
14 jun 2020 17:54
10 600 EUR
14 jun 2020 17:54
10 400 EUR
14 jun 2020 17:54
10 200 EUR
14 jun 2020 17:54
10 000 EUR
14 jun 2020 17:54
10 000 EUR
14 jun 2020 17:53
9 800 EUR
14 jun 2020 17:53
9 600 EUR
14 jun 2020 17:53
9 400 EUR
14 jun 2020 17:51
9 200 EUR
14 jun 2020 17:51
9 000 EUR
14 jun 2020 17:51
8 900 EUR
14 jun 2020 17:50
8 700 EUR
14 jun 2020 17:50
8 500 EUR
14 jun 2020 17:50
8 300 EUR
14 jun 2020 17:50
8 100 EUR
14 jun 2020 17:50
7 900 EUR
14 jun 2020 17:50
7 700 EUR
14 jun 2020 17:50
7 500 EUR
14 jun 2020 17:50
7 300 EUR
14 jun 2020 17:49
7 100 EUR
14 jun 2020 17:49
6 900 EUR
14 jun 2020 17:49
6 700 EUR
14 jun 2020 17:49
6 500 EUR
14 jun 2020 17:28
6 400 EUR
7 jun 2020 21:12
4 400 EUR
7 jun 2020 20:51
4 200 EUR
30 maj 2020 17:17
4 000 EUR
29 maj 2020 17:26
3 500 EUR
29 maj 2020 16:17
2 000 EUR