Kan inte nå servern

Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

MAT- OCH KAFFESERVIS, 77 delar, porslin, Meissen, "Indische malerei", 1900-talets andra hälft.

Dekor i rosa och guld.
12 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm
12 flata tallrikar, diameter 25 cm
12 förrättstallrikar, diameter 22 cm
18 assietter, diameter 17 cm

1 kaffekanna
6 st koppar med fat
1 sockerskål och gräddsnipa
1 pralinskål på fot, höjd 15,5 cm
1 vas, höjd 14,5 cm
1 par vaser, höjd 10,5 cm
1 par vaser, höjd 12 cm
1 askfat

1 djup karott med lock, diameter 27,5 cm
1 soppskål med lock, längd 35,5 cm
1 såsskål
1 uppläggningsfat, längd 36 cm
1 uppläggningsfat, diameter 32 cm
1 uppläggningsskål, diameter 25,5 cm
1 uppläggningsskål, diameter ca 24 cm

Nagg på fotring och rosendekor. Smärre bruksslitage.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 600
E
U
R
40 788
S
E
K
3 756
USD
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (37 bud)
7
14 jun 2020 17:57
3 600 EUR
6
A
14 jun 2020 17:55
3 500 EUR
7
14 jun 2020 17:55
3 500 EUR
6
14 jun 2020 17:54
3 400 EUR
7
14 jun 2020 17:53
3 300 EUR
6
A
14 jun 2020 17:52
3 200 EUR
5
14 jun 2020 17:52
3 100 EUR
6
A
14 jun 2020 17:52
3 000 EUR
5
14 jun 2020 17:52
2 900 EUR
6
A
14 jun 2020 17:51
2 800 EUR
5
14 jun 2020 17:51
2 700 EUR
6
A
14 jun 2020 17:51
2 600 EUR
5
14 jun 2020 17:51
2 500 EUR
6
14 jun 2020 13:25
2 400 EUR
5
14 jun 2020 10:40
2 300 EUR
6
A
14 jun 2020 10:39
2 200 EUR
5
14 jun 2020 10:39
2 200 EUR
6
14 jun 2020 10:31
2 100 EUR
4
A
14 jun 2020 10:31
2 000 EUR
4
A
14 jun 2020 10:31
1 950 EUR
6
14 jun 2020 10:31
1 900 EUR
4
14 jun 2020 10:08
1 701 EUR
2
14 jun 2020 9:28
1 651 EUR
4
A
14 jun 2020 9:28
1 650 EUR
4
14 jun 2020 6:18
1 500 EUR
5
11 jun 2020 14:39
1 450 EUR
4
A
11 jun 2020 14:39
1 400 EUR
5
11 jun 2020 14:39
1 400 EUR
4
3 jun 2020 22:26
1 350 EUR
3
A
3 jun 2020 22:26
1 300 EUR
3
1 jun 2020 2:12
1 255 EUR
2
A
1 jun 2020 2:12
1 205 EUR
3
1 jun 2020 2:12
1 200 EUR
2
A
1 jun 2020 2:12
1 150 EUR
3
1 jun 2020 2:12
1 100 EUR
2
30 maj 2020 8:05
1 000 EUR
1
30 maj 2020 0:22
500 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Mikael Nygård
Helsingfors
Mikael Nygård
Värderare

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice