1219196
Meissen
(Tyskland, 1710-)
Mat- och kaffeservis, 77 delar, porslin, meissen, "indische malerei", 1900-talets andra hälft.

MAT- OCH KAFFESERVIS, 77 delar, porslin, Meissen, "Indische malerei", 1900-talets andra hälft.

Dekor i rosa och guld.
12 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm
12 flata tallrikar, diameter 25 cm
12 förrättstallrikar, diameter 22 cm
18 assietter, diameter 17 cm

1 kaffekanna
6 st koppar med fat
1 sockerskål och gräddsnipa
1 pralinskål på fot, höjd 15,5 cm
1 vas, höjd 14,5 cm
1 par vaser, höjd 10,5 cm
1 par vaser, höjd 12 cm
1 askfat

1 djup karott med lock, diameter 27,5 cm
1 soppskål med lock, längd 35,5 cm
1 såsskål
1 uppläggningsfat, längd 36 cm
1 uppläggningsfat, diameter 32 cm
1 uppläggningsskål, diameter 25,5 cm
1 uppläggningsskål, diameter ca 24 cm

Nagg på fotring och rosendekor. Smärre bruksslitage.

Slutpris
3 600
37 687
4 044
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (37 bud)
14 jun 17:57
3 600 EUR
14 jun 17:55
3 500 EUR
14 jun 17:55
3 500 EUR
14 jun 17:54
3 400 EUR
14 jun 17:53
3 300 EUR