Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Idman 1900-talets mitt.

Vit, perforerad metallskärm. Frostad glasskiva ovanför gallret. Två ljuspunkter. Bär tillverkarens stämpel. Mått 40x18 cm. Höjd ca 24 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. En fastsättningsskruv saknas. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 300
E
U
R
24 012
S
E
K
2 602
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (28 bud)
5
A
14 jun 2020 17:13
2 300 EUR
6
14 jun 2020 17:13
2 300 EUR
5
14 jun 2020 17:12
2 200 EUR
6
14 jun 2020 17:12
2 100 EUR
5
A
14 jun 2020 17:12
2 000 EUR
6
14 jun 2020 17:12
1 950 EUR
5
14 jun 2020 17:04
1 900 EUR
4
14 jun 2020 17:04
1 850 EUR
5
A
14 jun 2020 17:04
1 800 EUR
4
14 jun 2020 17:04
1 800 EUR
5
14 jun 2020 17:03
1 700 EUR
4
14 jun 2020 16:27
1 650 EUR
5
A
14 jun 2020 16:27
1 600 EUR
5
14 jun 2020 15:47
1 550 EUR
4
A
14 jun 2020 15:42
1 500 EUR
5
14 jun 2020 15:42
1 500 EUR
4
14 jun 2020 15:08
1 270 EUR
2
A
14 jun 2020 15:07
1 220 EUR
4
14 jun 2020 15:07
1 200 EUR
2
A
8 jun 2020 23:03
941 EUR
3
8 jun 2020 23:03
921 EUR
2
A
8 jun 2020 23:02
901 EUR
3
8 jun 2020 23:02
881 EUR
2
A
8 jun 2020 23:00
861 EUR
3
8 jun 2020 23:00
841 EUR
2
7 jun 2020 17:42
821 EUR
1
A
7 jun 2020 17:42
801 EUR
1
29 maj 2020 22:30
800 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice