Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Idman 1900-talets mitt.

Vit, perforerad metallskärm. Frostad glasskiva ovanför gallret. Fyra ljuspunkter. Bär tillverkarens stämpel. Mått 40x40 cm. Höjd ca 24 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 700
E
U
R
28 188
S
E
K
3 054
USD
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
4
14 jun 2020 15:40
2 700 EUR
11
14 jun 2020 15:39
2 600 EUR
4
A
14 jun 2020 15:39
2 550 EUR
4
14 jun 2020 15:38
2 500 EUR
12
14 jun 2020 15:38
2 400 EUR
4
14 jun 2020 15:37
2 300 EUR
12
14 jun 2020 15:37
2 200 EUR
4
14 jun 2020 15:32
2 100 EUR
2
A
14 jun 2020 15:32
2 050 EUR
2
14 jun 2020 15:30
2 000 EUR
11
A
14 jun 2020 15:30
1 950 EUR
11
14 jun 2020 15:09
1 910 EUR
10
A
14 jun 2020 15:09
1 860 EUR
10
A
14 jun 2020 15:08
1 850 EUR
11
14 jun 2020 15:08
1 800 EUR
10
A
14 jun 2020 15:08
1 550 EUR
11
14 jun 2020 15:08
1 500 EUR
10
14 jun 2020 11:51
1 425 EUR
9
11 jun 2020 3:58
1 375 EUR
6
9 jun 2020 21:36
1 325 EUR
8
A
9 jun 2020 21:36
1 300 EUR
8
9 jun 2020 15:31
1 275 EUR
7
A
8 jun 2020 18:22
1 225 EUR
6
8 jun 2020 18:22
1 200 EUR
7
8 jun 2020 9:27
1 150 EUR
6
1 jun 2020 19:23
1 100 EUR
5
30 maj 2020 19:25
1 050 EUR
4
30 maj 2020 9:24
1 000 EUR
3
29 maj 2020 22:29
801 EUR
2
29 maj 2020 14:15
650 EUR
1
29 maj 2020 12:28
500 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice