Arne Jones E1299

SPÄNNE TILL FORNKARELSK DRÄKT, silver. Kalevala koru, Helsingfors 1961.

Mått 86 x 71 mm.
Vikt 23,4 g.

Obetydligt ytslitage. Helhetsintrycket är gott.

Den fornkarelska dräkten skapades under 1900-talets första hälft utgående från gravfynd i Karelen.

200
2 108
229
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
11 jun 2020 21:15
200 EUR
7 jun 2020 15:25
100 EUR