1225008
Kauko Räsänen
(Finland, Född 1926)
Kauko rÄsÄnen, "moder karelen".

KAUKO RÄSÄNEN, "MODER KARELEN".

Sign. 1992. Brons, 1/1, höjd 185 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - N600
Övrigt

Skulpturen är en mindre version av Moder Karelen från år 1993, som finns i Villmanstrand. Skulpturen är ett minnesmärke för de avlida krigshjälten som förblev i Karelen.

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Specialist modern konst och samtidskonst
+358 (0)50 428 2146

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

3 500
36 640
3 931
Utropspris
18 000 - 22 000 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
14 jun 14:03
3 500 EUR
14 jun 6:47
3 000 EUR
7 jun 6:09
2 500 EUR
3 jun 11:34
2 000 EUR
29 maj 21:17
1 500 EUR