Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Kyllikki Salmenhaara

(Finland, 1915-1981)
Kyllikki Salmenhaara
(Finland, 1915-1981)

KYLLIKKI SALMENHAARA, skulpturer, 2 st, stengods signerade KS.

Lindning. Höjd 9,5 - 25,5 cm.

Helhetsintrycket är gott. Tillverkningsrelaterade märken.

Proveniens

Ur Heikki Häiväojas samling.

Formgivare

Klubbat pris
620
6 361
720
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (4 bud)
14 jun 2020 18:00
620 EUR
13 jun 2020 16:58
600 EUR
7 jun 2020 19:11
400 EUR
30 maj 2020 0:12
300 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13