JOHN EDWARDS II, DRYCKESKANNA, sterling silver, London 1755.

Dekor av blommor och bladverk, graverad kartusch i midjan. Lock på gångjärn, volutformad hänkel.
Stämplad I:E i botten och på hänkeln för John Edwards II eller möjligen dennes son.
Höjd 23 cm, inkl tumgrepp. Vikt 1417 g.

Senare förgyllning. Senare gravyr "Pro Virtute" med monogram. Ristningar och spår av etiketter i bottnen.

Arthur G. Grimwade "London Goldsmiths 1697-1837, Their marks & lives", Faber and Faber, London, 1976. S. 98 och 501.

Klubbat pris
1 800
20 538
1 872
Utropspris
2 000 - 2 300 EUR
Budhistorik (11 bud)
14 jun 2020 10:56
1 800 EUR
14 jun 2020 10:56
1 757 EUR
14 jun 2020 10:55
1 707 EUR
14 jun 2020 10:55
1 657 EUR
13 jun 2020 13:10
1 300 EUR
11 jun 2020 19:35
1 257 EUR
7 jun 2020 16:20
1 100 EUR
31 maj 2020 16:58
1 050 EUR
31 maj 2020 16:58
1 001 EUR
29 maj 2020 22:18
1 000 EUR
29 maj 2020 16:11
100 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492