Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, 2 par fåtöljer "Rialto", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt

Mahognystomme, läderklädda armlän, plymåer. Bär tillverkarens stämplar. Bredd 65 cm. Sitthöjd 39 cm. Total höjd 70 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken på lädret. Senare plymåer.

Klubbat pris
3 200
32 832
3 718
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Budhistorik (11 bud)
14 jun 2020 15:48
3 200 EUR
14 jun 2020 15:48
3 100 EUR
14 jun 2020 15:44
3 000 EUR
14 jun 2020 15:44
3 000 EUR
14 jun 2020 14:32
2 900 EUR
14 jun 2020 14:32
2 800 EUR
14 jun 2020 13:59
2 400 EUR
14 jun 2020 7:13
600 EUR
13 jun 2020 19:56
550 EUR
9 jun 2020 9:06
520 EUR
3 jun 2020 22:58
500 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13