1230610
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, takkrona, modell 1712, taito 1930-tal.

PAAVO TYNELL, takkrona, modell 1712, Taito 1930-tal.

Smidesjärn, behängd med prismor i bärnstensfärg. Total höjd 65 cm. Diameter 70 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare skärmar. En prisma saknas. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
600 - 800 EUR