Adolf Zethelius

(1781-1864)
Adolf Zethelius
(1781-1864)

ADOLF ZETHELIUS, LJUSSTAKAR, ett par, silver, empire, Stockholm 1823.

Rund fot på tre tassar, skaftet dekoreras med bladmotiv, manschett och fotplatta med pärlband. Höjd 24 cm. Vikt ca 458 g.

Smärre slitage.

Formgivare

Svensk silversmed, verksam i Stockholm 1803-1839. Adolf var son till, den för svenskt silversmide under 1700-talet betydelsefulle, Pehr Zethelius. Sonen gick i lära hos sin far, och kom sedan i likhet med sin far höra till en av de mest betydelsefulla under sin tid. Zethelius den äldre hade varit en av pionjärerna vad gällde utformandet av den gustavianska stilen under 1700-talets senare del. Adolf, som övertog faderns verkstad 1810, blev då liksom sin far tongivande och central för utvecklingen inom området. Han introducerade franska empireformer till det svenska silversmidet under 1800-talets första del. Under senare delen av sitt liv skapade han även silverföremål i nyrokoko. Efter Adolf Zethelius död drevs hans verkstad vidare av dennes två söner, Fredrik och Wilhelm. Detta fram till och med 1839. Några av Adolf Zethelius alster finns att skåda hos den Kungliga silverkammaren, Nationalmuseum och Hallwylsaka museet i Stockholm.

Klubbat pris
1 650
18 695
1 721
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (39 bud)
14 jun 2020 18:04
1 650 EUR
9
14 jun 2020 18:03
1 600 EUR
14 jun 2020 18:03
1 560 EUR
9
14 jun 2020 18:03
1 460 EUR
14 jun 2020 18:03
1 410 EUR
9
14 jun 2020 18:03
1 310 EUR
14 jun 2020 18:03
1 260 EUR
9
14 jun 2020 18:02
1 160 EUR
14 jun 2020 18:02
1 110 EUR
9
14 jun 2020 18:02
1 060 EUR
14 jun 2020 18:02
1 010 EUR
9
14 jun 2020 18:01
910 EUR
14 jun 2020 18:01
890 EUR
9
14 jun 2020 16:59
870 EUR
14 jun 2020 12:07
850 EUR
8
14 jun 2020 12:07
830 EUR
14 jun 2020 12:07
820 EUR
8
14 jun 2020 12:06
800 EUR
14 jun 2020 12:06
780 EUR
8
14 jun 2020 12:06
760 EUR
14 jun 2020 12:06
740 EUR
8
14 jun 2020 6:53
720 EUR
14 jun 2020 6:53
700 EUR
12 jun 2020 12:56
680 EUR
11 jun 2020 5:59
660 EUR
11 jun 2020 5:59
650 EUR
10 jun 2020 11:24
620 EUR
10 jun 2020 11:23
600 EUR
10 jun 2020 11:23
590 EUR
6 jun 2020 17:58
570 EUR
5 jun 2020 20:56
550 EUR
5 jun 2020 20:56
540 EUR
3 jun 2020 5:52
510 EUR
31 maj 2020 23:56
490 EUR
30 maj 2020 14:09
470 EUR
30 maj 2020 14:02
450 EUR
29 maj 2020 23:21
420 EUR
29 maj 2020 21:18
400 EUR
29 maj 2020 15:15
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492