Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl Gustaf Hiort af Ornäs
(Finland, 1911-1995)

CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, TV-bord, för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt.

Mahognyfaner. Skivan uppburen av två svartmålade, triangelformade benställ. Längd 156 cm. Bredd 48 cm. Höjd 39 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius.

Klubbat pris
520
5 335
604
Utropspris
400 - 600 EUR
Budhistorik (14 bud)
14 jun 2020 18:56
520 EUR
14 jun 2020 18:56
500 EUR
14 jun 2020 18:55
480 EUR
14 jun 2020 18:55
460 EUR
14 jun 2020 18:31
440 EUR
14 jun 2020 18:31
420 EUR
14 jun 2020 18:26
400 EUR
14 jun 2020 18:26
380 EUR
14 jun 2020 13:58
360 EUR
9 jun 2020 12:56
340 EUR
9 jun 2020 9:07
320 EUR
5 jun 2020 17:30
300 EUR
1 jun 2020 12:05
280 EUR
31 maj 2020 18:41
250 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13