CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, TV-bord, för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt.
Mahognyfaner. Skivan uppburen av två svartmålade, triangelformade benställ. Längd 156 cm. Bredd 48 cm. Höjd 39 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken.
"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius.