Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, Taklampa, modell A 1-4, Idman 1900-talets mitt.

För en ljuspunkt, vit kupa i opalglas samt mässingsdetaljer. Diameter 45 cm. Total höjd ca 67 cm.

Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken på kupans innerkanter. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Klubbat pris
1 000
10 470
1 136
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (9 bud)
3 jun 2020 21:46
1 000 EUR
3 jun 2020 21:46
1 000 EUR
1 jun 2020 9:56
820 EUR
1 jun 2020 9:56
800 EUR
31 maj 2020 20:50
620 EUR
31 maj 2020 19:49
600 EUR
30 maj 2020 22:32
450 EUR
30 maj 2020 22:30
400 EUR
30 maj 2020 19:28
250 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13