Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, vägglampetter ett par, modell 7011, Taito 1920-tal.

Mässing. Löstagbar arm. Höjd 38 cm. Bredd 18 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 100
E
U
R
11 484
S
E
K
1 244
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (29 bud)
6
14 jun 2020 6:39
1 100 EUR
4
A
14 jun 2020 6:38
1 050 EUR
6
14 jun 2020 6:38
1 000 EUR
4
A
14 jun 2020 6:38
980 EUR
6
14 jun 2020 6:38
960 EUR
4
A
14 jun 2020 6:38
940 EUR
6
14 jun 2020 6:38
920 EUR
4
A
14 jun 2020 6:37
900 EUR
6
14 jun 2020 6:37
880 EUR
4
A
14 jun 2020 6:36
860 EUR
6
14 jun 2020 6:36
840 EUR
4
13 jun 2020 18:51
820 EUR
6
11 jun 2020 15:36
800 EUR
4
A
11 jun 2020 15:36
780 EUR
6
11 jun 2020 15:36
770 EUR
4
A
11 jun 2020 13:40
750 EUR
6
11 jun 2020 13:40
730 EUR
4
A
11 jun 2020 13:38
710 EUR
6
11 jun 2020 13:38
690 EUR
4
A
11 jun 2020 13:38
670 EUR
6
11 jun 2020 13:38
650 EUR
4
3 jun 2020 21:53
620 EUR
5
A
3 jun 2020 21:53
600 EUR
4
3 jun 2020 21:53
580 EUR
5
3 jun 2020 21:04
400 EUR
4
3 jun 2020 17:59
360 EUR
3
3 jun 2020 8:36
160 EUR
2
1 jun 2020 15:14
150 EUR
1
30 maj 2020 8:06
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice