Jalmari Ruokokoski

(Finland, 1886-1936)
Jalmari Ruokokoski
(Finland, 1886-1936)

JALMARI RUOKOKOSKI, "KVINNAN I HATTEN".

Sign. 1915. Olja på duk 55,5x50,5 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Trots att största delen av Jalmari Ruokokoskis produktion består av landskap och stilleben är han mest känd för sina expressiva porträtt, som i huvudsak tillkom under 1910-talet. Denna målning som enligt uppgift föreställer cirkusartisten Elvira Bono (1893-1973), gifte sig med Jalmari Ruokokoski år 1910, endast 16 år gammal. Ruokokoskis goda vän, konstnären Tyko Sallinen, tjänstgjorde som bröllopsvittne. Ruokokoski älskade cirkuskonst och utförde många målningar med cirkusmotiv, där Elvira fungerade som modell. Ruokokoskis alkoholbruk, dåliga ekonomi och oberäknelighet ledde dock till att paret separerade redan 1913. Elvira Bono var barn till en italiensk far och en svensk mor. Hon var även känd under smeknamnen "Moppe" och "Lapplands ros", då hon bosatte sig i Rovaniemi senare i livet.

Konstnär

Klubbat pris
2 600
29 458
2 713
Utropspris
2 200 - 2 800 EUR
Budhistorik (14 bud)
14 jun 2020 16:41
2 600 EUR
14 jun 2020 16:40
2 500 EUR
14 jun 2020 16:39
2 400 EUR
14 jun 2020 16:38
2 300 EUR
14 jun 2020 16:36
2 200 EUR
14 jun 2020 16:36
2 100 EUR
14 jun 2020 16:36
1 900 EUR
14 jun 2020 16:36
1 850 EUR
14 jun 2020 16:33
1 800 EUR
14 jun 2020 11:43
1 700 EUR
6 jun 2020 17:54
1 600 EUR
6 jun 2020 11:20
1 550 EUR
3 jun 2020 21:04
1 500 EUR
29 maj 2020 15:41
1 000 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377