JALMARI RUOKOKOSKI, "KVINNAN I HATTEN".
Sign. 1915. Olja på duk 55,5x50,5 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Trots att största delen av Jalmari Ruokokoskis produktion består av landskap och stilleben är han mest känd för sina expressiva porträtt, som i huvudsak tillkom under 1910-talet. Denna målning som enligt uppgift föreställer cirkusartisten Elvira Bono (1893-1973), gifte sig med Jalmari Ruokokoski år 1910, endast 16 år gammal. Ruokokoskis goda vän, konstnären Tyko Sallinen, tjänstgjorde som bröllopsvittne. Ruokokoski älskade cirkuskonst och utförde många målningar med cirkusmotiv, där Elvira fungerade som modell. Ruokokoskis alkoholbruk, dåliga ekonomi och oberäknelighet ledde dock till att paret separerade redan 1913. Elvira Bono var barn till en italiensk far och en svensk mor. Hon var även känd under smeknamnen "Moppe" och "Lapplands ros", då hon bosatte sig i Rovaniemi senare i livet.