Madeleine Pyk – en samling F769

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, skrivbord/toalettbord, modell 1503, Asko 1960-tal.

Teak. Tre separata delar bestående av hurtsar och toalettbord. Toalettbord med fackinredning samt spegel. Åtta draglådor i hurtsarna. Bär tillverkarens etikett. Total längd 200 cm, djup 40 cm, höjd 67-75 cm.
Hurtsens längd 58 cm. Toalettbordets längd 150 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare fack i toilettbordet. Bakstycket med ett hål.

Formgivare

Utropspris
800 - 1 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977