ILMARI TAPIOVAARA, skrivbord/toalettbord, modell 1503, Asko 1960-tal.
Teak. Tre separata delar bestående av hurtsar och toalettbord. Toalettbord med fackinredning samt spegel. Åtta draglådor i hurtsarna. Bär tillverkarens etikett. Total längd 200 cm, djup 40 cm, höjd 67-75 cm.
Hurtsens längd 58 cm. Toalettbordets längd 150 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare fack i toilettbordet. Bakstycket med ett hål.