MAURI ALMARI, golvlampor, ett par Sievä/Idman 1900-talets mitt.
Mässing med kuporna i bärnstenstonat omfångsglas. Höjd ca 165 cm.
Slitage och märken. Senare kupor, avbrytare och skruvar. Senare lödningar. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.