Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.

Beställningsarbete. Stomme i mässing. Tio glaskupor i överfångsglas. Total höjd 140 cm. Diameter 125 cm.

Helhetsintrycket är gott. Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
15 001
E
U
R
158 111
S
E
K
17 167
USD
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (21 bud)
4
14 jun 2020 14:54
15 001 EUR
3
A
14 jun 2020 14:54
15 000 EUR
3
A
14 jun 2020 14:53
14 201 EUR
4
14 jun 2020 14:53
14 001 EUR
3
A
14 jun 2020 14:53
13 701 EUR
4
14 jun 2020 14:53
13 501 EUR
3
A
14 jun 2020 14:52
13 205 EUR
4
14 jun 2020 14:52
13 005 EUR
3
A
14 jun 2020 14:52
12 501 EUR
4
14 jun 2020 14:52
12 301 EUR
3
A
14 jun 2020 14:51
11 201 EUR
4
14 jun 2020 14:51
11 001 EUR
3
A
14 jun 2020 14:50
10 300 EUR
4
14 jun 2020 14:50
10 100 EUR
3
A
14 jun 2020 14:49
9 200 EUR
4
14 jun 2020 14:49
9 000 EUR
3
A
14 jun 2020 14:48
8 201 EUR
4
14 jun 2020 14:48
8 001 EUR
3
1 jun 2020 10:04
6 000 EUR
2
29 maj 2020 21:35
1 000 EUR
1
29 maj 2020 14:17
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice