Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

NILS WASASTJERNA

(Finland, 1872-1951)
NILS WASASTJERNA
(Finland, 1872-1951)

NILS WASASTJERNA, enligt given uppgift, MÖBLEMANG, 9 delar, 1920-tal.

Fast stoppad klädsel, raka ben, armlän med avslutande S-voluter i form av palmettblad. Bordet dekoreras med hermelinmotiv och skulpturerade delfiner.
Soffa, längd 180 cm, sitthöjd 45 cm, totalhöjd 93 cm.
1. Fåtöljer, 2 par, bredd 63 cm, sitthöjd 45, totalhöjd 92 cm.
2. Fåtöljer, ett par, bredd 62 cm. sitthöjd 45 cm, totalhöjd 80 cm.
3. Fåtölj, bredd 58 cm, sitthöjd 45 cm, totalhöjd 77 cm.
Bord, diameter 100 cm, höjd 73 cm.

Åldersrelaterat slitage. Sliten förgyllning. Dekordel saknas. Senare klädsel.

Proveniens

Beställningsarbete för direktör, kommerseråd Eliel Sandbacka, Gamla Karleby.

Klubbat pris
2 051
21 043
2 383
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Budhistorik (21 bud)
14 jun 2020 16:52
2 051 EUR
14 jun 2020 16:52
2 000 EUR
14 jun 2020 16:50
1 850 EUR
14 jun 2020 16:50
1 800 EUR
14 jun 2020 16:50
1 750 EUR
14 jun 2020 16:50
1 700 EUR
14 jun 2020 16:50
1 650 EUR
14 jun 2020 16:50
1 600 EUR
14 jun 2020 16:49
1 550 EUR
14 jun 2020 16:49
1 500 EUR
14 jun 2020 16:49
1 350 EUR
14 jun 2020 16:49
1 300 EUR
14 jun 2020 16:49
1 250 EUR
14 jun 2020 16:49
1 200 EUR
14 jun 2020 16:47
1 150 EUR
14 jun 2020 16:47
1 100 EUR
13 jun 2020 17:26
1 010 EUR
13 jun 2020 17:26
990 EUR
13 jun 2020 17:25
920 EUR
13 jun 2020 17:25
900 EUR
30 maj 2020 12:05
800 EUR