1239778
BORDSPENDYL, sengustaviansk sekelskiftet 1700/1800.
Bordspendyl, sengustaviansk sekelskiftet 1700/1800.

Förgyllt och bronserat trä, urtavlan flankerad av skurna kolonner och rosettband. Urtavlan märkt Berg Stockholm. Bredd 37 cm. Höjd 47 cm.

Åldersrelaterat slitage och skador. Möjligen senare förgyllning. Ej funktionstestad.

Slutpris
420
4 397
472
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (6 bud)
14 jun 18:27
420 EUR
14 jun 0:32
400 EUR
1 jun 10:41
300 EUR
31 maj 11:57
250 EUR
30 maj 11:36
200 EUR