Kan inte nå servern

Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

Georg Jensen, Kaffeskedar, 12 st, "Magnolia/Blossom", sterlingsilver, i etui. Köpenhamn, 1900-talets mitt. Design nr 84.

Skedarna dekorerade med magnoliaknopp. Längd 10,5 cm.
Fodrat originaletui märkt "Georg Jensen & Wendel A/B Georg Jensen Sölv, Kongl. Hofleverandör".
Skedarnas sammanlagda vikt 132 g.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
850
E
U
R
9 631
S
E
K
887
USD
Utropspris
500 - 600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
8
A
25 okt 2020 17:08
850 EUR
10
25 okt 2020 17:08
850 EUR
8
A
25 okt 2020 17:08
830 EUR
10
25 okt 2020 17:08
810 EUR
8
A
25 okt 2020 17:07
780 EUR
10
25 okt 2020 17:07
760 EUR
8
A
25 okt 2020 17:07
740 EUR
10
25 okt 2020 17:07
720 EUR
8
A
25 okt 2020 17:06
700 EUR
10
25 okt 2020 17:06
680 EUR
8
A
25 okt 2020 17:04
660 EUR
10
25 okt 2020 17:04
640 EUR
8
A
24 okt 2020 19:59
620 EUR
9
24 okt 2020 19:59
600 EUR
8
A
24 okt 2020 19:58
550 EUR
9
24 okt 2020 19:58
530 EUR
8
A
24 okt 2020 19:58
510 EUR
9
24 okt 2020 19:58
490 EUR
8
24 okt 2020 10:08
470 EUR
6
A
21 okt 2020 15:37
450 EUR
7
21 okt 2020 15:37
432 EUR
6
A
21 okt 2020 13:54
411 EUR
7
21 okt 2020 13:54
391 EUR
6
12 okt 2020 22:01
370 EUR
4
A
12 okt 2020 22:01
350 EUR
4
A
12 okt 2020 18:21
340 EUR
5
12 okt 2020 18:21
320 EUR
4
10 okt 2020 14:16
300 EUR
3
10 okt 2020 13:44
220 EUR
2
10 okt 2020 7:19
200 EUR
1
9 okt 2020 19:25
120 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice