1248783

Helena Tynell

(Finland, 1918-2016)
Helena tynell, glas, "solflaskan" riihimäen lasi. formgiven 1964.

HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.

Rubinrött glas. Höjd 17,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Tillverkningsrelaterade märken.

Proveniens

Gåva av konstnären.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
7 200
73 104
8 693
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Budhistorik (54 bud)
17 okt 2020 12:32
7 200 EUR
8
17 okt 2020 12:32
7 000 EUR
17 okt 2020 12:31
6 800 EUR
8
17 okt 2020 12:31
6 600 EUR
17 okt 2020 12:27
6 400 EUR