1255216
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, vas, modell 9750, karhula glasbruk i produktion 1937-1949.

ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.

Tukost glas. Blåst i träform. Höjd ca 13,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Obetydliga nagg vid mynningen.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
5 300
54 413
6 446
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Budhistorik (6 bud)
25 okt 17:17
5 300 EUR
25 okt 17:16
5 100 EUR
25 okt 17:16
5 000 EUR
25 okt 16:41
4 400 EUR
25 okt 16:41
4 200 EUR