1256997

Kyllikki Salmenhaara

(Finland, 1915-1981)
Kyllikki salmenhaara, vas, signerad ks. arabia.

KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia.

Stengods med chamotte. Bruntonad glasyr. Höjd 22 cm. Diameter 15 cm.

Åldersrelaterat slitage. Liten glasyrskada.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Klubbat pris
4 100
40 944
4 773
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Budhistorik (19 bud)
25 okt 2020 12:28
4 100 EUR
25 okt 2020 12:28
4 000 EUR
25 okt 2020 12:27
3 800 EUR
25 okt 2020 12:27
3 700 EUR
25 okt 2020 5:36
3 600 EUR