1257240
Alfred William Finch
(Belgien/Finland, 1854-1930)
Alfred william finch, kaffekanna, iris, finland omkring 1900.

ALFRED WILLIAM FINCH, kaffekanna, Iris, Finland omkring 1900.

Rödlera med sgraffito dekoration. Stämplad i godset A.W.F. och ABI. Total höjd 19,5 cm. Bredd 20 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skada på lockets insida. Kannan med reparerad spricka. Glasyrmistor.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
800
8 128
954
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (10 bud)
25 okt 15:26
800 EUR
24 okt 15:59
751 EUR
20 okt 7:27
420 EUR
19 okt 22:10
400 EUR
15 okt 8:34
320 EUR