Helena Tynell, fat, signerad Helena Tynell, Th. Käpp, Riihimäen Lasi O.Y -59.
"Lintupuu" (Fågelträd). Graveringen utförd av Theodor Käppi. Diameter 28,5 cm.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.