Helsinki Design + Contemporary Art F203

257 föremål
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Maria Laiho, "Jump".
Maria Laiho, "Jump".
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Heidi Lampenius, Utan titel.
Heidi Lampenius, Utan titel.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
Björn Weckström, Armband "Kaskad", 14K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
6 600 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
Fåtöljer, 6 st, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
EERO AARNIO, "Åskbollen", Asko International, 1960-tal.
Klubbat pris
5 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, signerad Timo Sarpaneva 3568.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Saturnus", Haimi.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Henry Wuorila-Stenberg, Utan titel.
Klubbat pris
2 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
Olli Piippo, "(Untitled) Sketches for oceanic feeling".
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Nanna Susi, "Målning på palett".
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Tapio Wirkkala, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris
6 550 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
Ismo Hyvärinen, "Tung".
Ismo Hyvärinen, "Tung".
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
AARNE ERVI, talmansklubba, Westerback 1960-tal.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-20", Fritz Hansen, Danmark 1995.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Anna Kaarina Nenonen, "Gaudete".
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
700 EUR
Tapio Wirkkala, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -57.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Osmo Rauhala,"Svalor".
Osmo Rauhala,"Svalor".
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia.
Klubbat pris
4 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Rekola, pallar, 2 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
130 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
7 100 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
Fåtöljer, ett par,  Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris
2 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Eric Hynynen, , "Steglits".
Eric Hynynen, , "Steglits".
Klubbat pris
1 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3032, signerad Alvar Aalto 155/1982.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Leo Torikainen, Collier, 18K guld. Pirkan Kulta, Tammerfors 1963.
Klubbat pris
5 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
TVÅLFLASKA, 1930-tal.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Rut Bryk, skål, keramik, signerad BRYK.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, burk med lock, Finland 1901.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
Klubbat pris
6 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Björn Weckström, Halsband "Nugget ", 14K guld. Lapponia 1997.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
Topi Ruotsalainen, "All play and no work".
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
6 900 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AALFRED WILLIAM FINCH, vas, Finland omkring 1900.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Anneli Hilli, "Ljusets lek".
Anneli Hilli, "Ljusets lek".
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Kristian Krokfors, "Andalucia".
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
AXEL SALTO, skål, signerad Salto, Royal Copenhagen.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
SAARA HOPEA, dekorationsfat, signerad, 1960-tal.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Matti Martikka, stol, 1950-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj,  "Karusell", Haimi 1960-tal.
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
2 400 - 2 600 EUR
Saara Hopea, Ring, silver. Ossian Hopea, Borgå 1962.
Klubbat pris
360 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, skål, Finland 1901.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MICHAEL SCHILKIN, relief, brons, signerad M. Schilkin -57.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAKLAMPA, modell ER 85/9, Itsu 1960-talets början.
Klubbat pris
1 570 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9060 Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Miikka Vaskola, Utan titel.
Miikka Vaskola, Utan titel.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
Ilmari Tapiovaara, bänkrad med fem sitsar, tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

230. Helena Blomqvist, "Masquerade", 2016.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
90 000 SEK