Helsinki Design + Contemporary Art F203

25 föremål
ALVAR AALTO, VAS, modell 9751, Karhula Glasbruk 1937.
Klubbat pris
44 900 EUR
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk i produktion 1937-1949.
Klubbat pris
4 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris
6 700 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
HELENA TYNELL, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi. Formgiven 1964.
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3031, specialutgåva, signerad Alvar Aalto 13/1986.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR, signerad Timo Sarpaneva 3568.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Aimo Okkolin, vas, "Näckros", signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3032, signerad Alvar Aalto 155/1982.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
TIMO SARPANEVA, glasskulptur, signerad Timo Sarpaneva 18/1985.
Klubbat pris
1 110 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Tapio Wirkkala, skål, signerad Tapio Wirkkala, Iittala -57.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, vas, 3031, signerad Alvar Aalto 23/1981.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GUNNEL NYMAN, skål, modell 38/1123. Riihimäen Lasi Oy, 1938.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, vaser 7 st, Iittala 1960-tal.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR