Ring, 18K vitguld, gammalslipad och briljantslipade diamanter tot ca 3.68 ct. Stämplad HEG.

Gammalslipad diamant ca 2.90 ct, klarhet VS, färg K/L.
Briljantslipade diamanter ca 0.78 ct tot, klarhet SI/I, färg G/H.
Storlek 16,5/52.
Total vikt 5,2 g.
Med certifikat.

Obetydligt ytslitage. Helhetsintrycket är gott.
Fattningarna måste se över och spännas. En liten diamant är rörlig i fattningen.

Utropspris
19 000 - 22 000 EUR