Peter Carl Fabergé

(Ryssland, 1846-1920)
Peter Carl Fabergé
(Ryssland, 1846-1920)

K. Fabergé, dessertbestick i silver och förgyllt silver, 11 st, och en senare gaffel av Kultakeskus, Finland.

11 st stämplade i Moskva, 1898-1914, silverhalt 84 zol.
6 gafflar, längd 14,2 cm, fem st stämplade КФ (KF). En gaffel bär stämpel Kultakeskus, 1976, silver 830.
6 knivar, 18,5 cm, stämplade K. Fabergé med hovleverantörsmärke.
Sammanlagd vikt 423,6 g.

Sedvanligt åldersrelaterat slitage.

Klubbat pris
1 502
17 018
1 567
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
Budhistorik (11 bud)
12 dec 2020 15:28
1 502 EUR
12 dec 2020 15:28
1 452 EUR
12 dec 2020 15:28
1 402 EUR
12 dec 2020 15:28
1 352 EUR
12 dec 2020 12:29
1 230 EUR
12 dec 2020 12:29
1 180 EUR
10 dec 2020 11:34
1 150 EUR
10 dec 2020 11:34
1 100 EUR
4 dec 2020 12:31
1 050 EUR
27 nov 2020 19:09
1 000 EUR
27 nov 2020 16:33
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492