Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

Victor Westerholm, Höstlandskap i Runsala.

Sign. Runsala-91. Olja på duk 39,5x30,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Aimo Reitala, "Victor Westerholm, WSOY, 1967, nr 263. Avbildad på s.170.

Konstnär

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.

Klubbat pris
4 200
48 174
4 395
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
Budhistorik (23 bud)
13 dec 2020 15:51
4 200 EUR
13 dec 2020 15:39
4 000 EUR
13 dec 2020 15:33
3 900 EUR
13 dec 2020 14:55
3 800 EUR
13 dec 2020 14:55
3 700 EUR
13 dec 2020 14:20
3 600 EUR
13 dec 2020 14:20
3 500 EUR
13 dec 2020 14:10
3 400 EUR
13 dec 2020 14:10
3 300 EUR
13 dec 2020 13:52
3 200 EUR
13 dec 2020 13:43
3 100 EUR
13 dec 2020 10:40
3 000 EUR
13 dec 2020 10:40
2 900 EUR
12 dec 2020 23:24
2 800 EUR
12 dec 2020 23:24
2 700 EUR
12 dec 2020 19:00
2 600 EUR
12 dec 2020 8:56
2 500 EUR
11 dec 2020 23:32
2 400 EUR
11 dec 2020 12:44
2 300 EUR
6 dec 2020 0:36
2 200 EUR
6 dec 2020 0:36
2 100 EUR
28 nov 2020 13:28
2 000 EUR
27 nov 2020 20:28
1 500 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377