Teservis i schatull, 4 delar, silver, S:t Petersburg 1894. Oidentifierad mästare, C.A.

Tekanna, sockerskål och mjölkkanna samt tesil, invändigt förgyllda. Tekannan och sockerskålen med benisolering. Längd 11,5 - 17,5 cm. Tekannans höjd 10 cm. Tesilens längd 15 cm.
Kontrollmästarstämpel Aleksandr Timofeyevich Shevyakov, S:t Petersburg 1894. Sammanlagd vikt 756 g.
Originalschatullet stämplat N. Albrecht med adress i S:t Petersburg, Bol. Morskaya, 17, mått 37,5 x 25 cm, höjd 11 cm.

Monogramgraveringar. Mjölkkannan med bucklor. Citrongaffel och sockertång saknas.

Klubbat pris
960
11 011
1 005
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Budhistorik (12 bud)
13 dec 2020 18:00
960 EUR
13 dec 2020 17:58
940 EUR
13 dec 2020 17:58
940 EUR
13 dec 2020 9:49
920 EUR
13 dec 2020 9:49
900 EUR
13 dec 2020 9:49
900 EUR
3 dec 2020 18:27
840 EUR
3 dec 2020 18:27
820 EUR
28 nov 2020 7:43
800 EUR
28 nov 2020 5:40
700 EUR
27 nov 2020 16:53
600 EUR
27 nov 2020 16:34
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492