1272311
Tapio Wirkkala
(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, vas, 3892, "double-headed", signerad tapio wirkkala -56. iittala, finland 1955-1968.

Tapio Wirkkala, Vas, 3892, "Double-Headed", signerad Tapio Wirkkala -56. Iittala, Finland 1955-1968.

I halvform formad kristall, färgat omfång, slipad. Höjd 33 cm.

Enstaka bubblor i glasmassan. Slitage i den blå kanten.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Slutpris
3 003
30 284
3 654
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
Budhistorik (11 bud)
2 dec 2020 13:00
3 003 EUR
2 dec 2020 13:00
3 000 EUR
2 dec 2020 12:58
2 604 EUR
2 dec 2020 12:58
2 504 EUR
2 dec 2020 12:56
2 106 EUR