Kan inte nå servern

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert Edelfelt
(Finland, 1854-1905)

Albert Edelfelt, Aino Ackté med sin dotter Glory.

Osign. Olja på duk 73x60 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Aino Ackté, därefter i arv inom familjen.

Utställningar

"Albert Edelfelt i Paris", Åbo Konstmuseum, 6.5.-16.9.2001.
"Edelfelt i Paris", Tikanojas Konsthem, Vasa, 29.9.-28.11.2001.

Litteratur

Hintze, nr 1029.

Aino Ackté, "Minnen och upplevelser I", Helsingfors, 1925.
Berta Edelfelt, "Kring sekelskiftet: ur Albert Edelfelts brev", Helsingfors, 1930, s.293.
Aino Ackté, "Taiteeni Taipaleelta", Helsingfors, 1935, bild på s.35.
L.Wennervirta, "Aino Ackte´-Albert Edelfelt", WSOY, 1944, bild på s.64.

Övrig information

Paris à vos pieds - Paris vid dina fötter, kallade Albert Edelfelt en av sina sista oljemålningar föreställande Finlands internationella operadivan Aino Ackté med sin dotter Glory i ett soldränkt parisiskt sommarlandskap. Oljemålningen är utförd efter en akvarellskiss målad vid Grand Hotel de Bellevue i Meudon, strax sydväst om floden Seine. Där bodde Ackté-Renvall våren 1904. Hotellet omgavs av en stor park och just nedanom kullen ser vi Seine och i fonden öppnar sig Paris med fabriker, byggnader och stadens symbol Eiffel tornet längst till höger.
Aino och Glory är båda klädda i lätta ljusa sommarklänningar och Aino bär en magnifik hatt med en modemedvetet vald stor turkos plym. Konstnären har återgivit klänningen med långa svepande jugend-lika linjer likt de vi kan se i Ville Vallgrens skulpturer. De efterapar naturens böjda linjer. Den upphöjda operadivan sitter bokstavligen ovanom Paris. Hon äger Paris samtidigt som hon är en mamma - till ingen mindre än Edelfelts guddotter Glory.
Edelfelt hade ännu planer på att visa målningen, som var en gåva till Aino, åt henne före den skulle signeras. Tyvärr avbröts det av konstnärens död 1905 som endast 51 år gammal. Målningen har hängt hemma hos familjen Ackté-Renvall i deras salong på paradplats.
Text: Marina Catani.

Aino Ackté (1876-1944) studerade vid konservatoriet i Paris sedan 1894 och anställdes vid Operan 1897. Hon är känd för soprantolkningar i Faust, Romeo och Julia, Salome, Tosca, Tannhäuser och Lohengrin. Hon har bland annat uppträtt på Metropolitan i New York och Covent Garden i London. Edelfelt målade flera porträtt av henne under sina sista levnadsår 1901-1904.

Glory Leppänen, f. Renvall (1901-1979) blev känd som skådespelare, teaterchef och teaterregissör.

Bild: Aino Ackté i sitt hem
Foto: Pietinen, 1931
Museiverket, Historiska samlingen, samling Pietinen

Konstnär

Albert Edelfelt betraktas som en av Finlands största konstnärer under 1800-talet. Efter studier i Antwerpen och Paris slog han sig ner i Frankrike, där han belönades både med flera utställningsmedaljer och med Hederslegionen, bl.a. för det berömda porträttet av Pasteur. Han blev även kallad av Alexander III till St. Petersburg för av avporträttera dennes barn. Edelfelt återkom ofta till motiv ur den finländska historien, såsom illustrationerna till Fänrik Ståls sägner.
Edefelts motiv visar en konstnärlig bredd som växlar mellan folkliv i den finska skärgården, prestigefyllda societetsporträtt och historiemåleri. I sina vardagsnära skildringar lyckades han förena det traditionella akademiska måleriet med friluftsmåleriets nya tekniker, vilket nådde stora framgångar i Frankrike. Målningen Ett barns likfärd tilldelades en tredje klassens medalj på den årliga Salongen i Paris 1880, vilket var den dittills största internationella framgången för finländskt måleri.
Albert Edelfelt finns representerad framförallt på Ateneum i Helsingfors men även på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Köpenhamn, Luxemburg och Paris.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
40 400
E
U
R
457 732
S
E
K
42 148
USD
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (45 bud)
6
13 dec 2020 15:51
40 400 EUR
5
13 dec 2020 15:50
40 200 EUR
8
A
13 dec 2020 15:50
40 000 EUR
5
13 dec 2020 15:50
39 800 EUR
8
A
13 dec 2020 15:49
39 400 EUR
5
13 dec 2020 15:49
39 200 EUR
8
13 dec 2020 15:49
38 800 EUR
6
13 dec 2020 15:49
38 600 EUR
5
A
13 dec 2020 15:48
38 400 EUR
6
13 dec 2020 15:48
38 400 EUR
5
13 dec 2020 15:47
38 200 EUR
8
A
13 dec 2020 15:46
38 000 EUR
5
13 dec 2020 15:46
38 000 EUR
8
A
13 dec 2020 15:46
37 200 EUR
6
13 dec 2020 15:46
37 000 EUR
8
A
13 dec 2020 15:46
36 600 EUR
5
13 dec 2020 15:46
36 400 EUR
8
13 dec 2020 15:46
36 200 EUR
5
A
13 dec 2020 15:46
36 000 EUR
6
13 dec 2020 15:46
36 000 EUR
5
13 dec 2020 15:45
35 200 EUR
8
A
13 dec 2020 15:45
35 000 EUR
5
13 dec 2020 15:45
35 000 EUR
8
A
13 dec 2020 15:45
34 200 EUR
5
13 dec 2020 15:45
34 000 EUR
8
13 dec 2020 15:45
33 200 EUR
5
A
13 dec 2020 15:45
33 000 EUR
5
13 dec 2020 15:44
31 600 EUR
6
13 dec 2020 15:44
31 400 EUR
5
13 dec 2020 15:43
31 200 EUR
9
A
13 dec 2020 15:43
31 000 EUR
5
13 dec 2020 15:43
31 000 EUR
9
13 dec 2020 15:41
30 000 EUR
8
13 dec 2020 15:35
28 000 EUR
5
13 dec 2020 15:10
26 000 EUR
6
13 dec 2020 14:42
25 600 EUR
7
13 dec 2020 14:30
25 400 EUR
6
13 dec 2020 14:27
25 200 EUR
5
9 dec 2020 12:23
25 000 EUR
2
8 dec 2020 11:41
20 000 EUR
4
6 dec 2020 18:42
16 000 EUR
2
1 dec 2020 10:32
15 000 EUR
3
1 dec 2020 10:17
10 200 EUR
2
28 nov 2020 9:26
10 000 EUR
1
27 nov 2020 20:25
8 000 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Johan Wulff
Helsingfors
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice