Bägare, silver, kunglig gåva av Oscar II, stämplad ПМ, Petr Milyukov, Moskva 1875.

Delvis förgylld, graverad dekor med olika våg- och rutmönster. I kartuschen inskription under kunglig krona: "Oscar, Norges og Sveriges Konge til Joseph Stavas för kjæk og ædel Daad 1877" (Oscar, Norges och Sveriges Konung till Joseph Stavas för djärvt och ädelt dåd 1877).
Bägarens höjd 12,5 cm. Vikt 115,6 g.

Smärre ärg undertill i bottnen. Helhetsintrycket är gott.

Klubbat pris
1 060
12 158
1 109
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
Budhistorik (15 bud)
13 dec 2020 18:20
1 060 EUR
13 dec 2020 18:20
1 010 EUR
13 dec 2020 18:20
1 000 EUR
13 dec 2020 18:19
970 EUR
13 dec 2020 18:19
950 EUR
13 dec 2020 18:18
930 EUR
13 dec 2020 18:18
910 EUR
13 dec 2020 18:18
880 EUR
13 dec 2020 18:18
860 EUR
13 dec 2020 18:07
840 EUR
12 dec 2020 10:36
820 EUR
10 dec 2020 10:26
800 EUR
4 dec 2020 10:01
500 EUR
3 dec 2020 9:17
450 EUR
27 nov 2020 21:27
400 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492