1274820
Eliel Saarinen
(Finland, 1873-1950)
Eliel saarinen, skänk, 1918.
Eliel saarinen, skänk, 1918.
Eliel saarinen, skänk, 1918.
Eliel saarinen, skänk, 1918.
Eliel saarinen, skänk, 1918.
Eliel saarinen, skänk, 1918.
Eliel saarinen, skänk, 1918.
Eliel saarinen, skänk, 1918.
Eliel saarinen, skänk, 1918.

Eliel Saarinen, skänk, 1918.

Pardörrar med bakomliggande hyllinredning. Bredd 122 cm, djup 43 cm, höjd 94 cm.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Senare målning. Nyckel saknas.

Proveniens

Munksnäs Pensinat stod klar år 1918 på Holländarvägen 11, Helsingfors. Byggnaden och dess inredning var ritad av arkitekt Eliel Saarinen. Huset fungerade som pensionat fram till år 1923. Byggnaden är ett av de sista projekten av Saarinen i Finland.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Munksn%C3%A4s_pensionat

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
540
5 446
657
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Budhistorik (7 bud)
13 dec 2020 14:10
540 EUR
13 dec 2020 14:10
520 EUR
13 dec 2020 14:07
500 EUR
13 dec 2020 14:01
290 EUR
12 dec 2020 20:28
270 EUR