Halsband, 9K och 14K guld, silver, gammalslipade diamanter ca 0.42 ct tot och rosenslipade diamanter. Tidigt 1900-tal.

Hängets höjd 25 mm.
Kedjan senare/ej ursprunglig, stämplad Kultateollisuus, 585.
Kedjans längd 40 cm.
Total vikt 3,7 g.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
700 - 800 EUR