Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, takkrona, modell R2/1702 Taito 1930-tal.

Förtennat järn. Fyra ljuspunkter. Total höjd 85 cm. Diameter 48 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken.Tenn lagning. Senare elektrifiering. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
750
E
U
R
7 853
S
E
K
852
USD
Utropspris
400 - 600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (28 bud)
6
13 dec 2020 16:08
750 EUR
7
A
13 dec 2020 16:08
740 EUR
7
13 dec 2020 16:07
700 EUR
6
13 dec 2020 16:05
680 EUR
7
A
13 dec 2020 16:05
660 EUR
6
13 dec 2020 16:05
640 EUR
7
13 dec 2020 16:04
620 EUR
6
13 dec 2020 16:01
600 EUR
7
13 dec 2020 16:01
580 EUR
6
13 dec 2020 15:59
560 EUR
7
A
13 dec 2020 15:59
550 EUR
7
13 dec 2020 15:56
540 EUR
4
A
13 dec 2020 15:54
520 EUR
6
13 dec 2020 15:54
510 EUR
4
13 dec 2020 15:50
490 EUR
6
13 dec 2020 15:25
470 EUR
4
A
13 dec 2020 15:24
450 EUR
6
13 dec 2020 15:24
440 EUR
4
A
13 dec 2020 15:24
420 EUR
6
13 dec 2020 15:24
400 EUR
4
13 dec 2020 15:04
380 EUR
5
13 dec 2020 15:03
360 EUR
4
13 dec 2020 10:16
340 EUR
5
9 dec 2020 21:18
320 EUR
4
29 nov 2020 16:44
300 EUR
3
28 nov 2020 23:42
140 EUR
2
28 nov 2020 10:49
120 EUR
1
27 nov 2020 21:51
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice