Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, takkrona, modell R3/1703 Taito 1930-tal.

Förtennat järn. Fyra ljuspunkter. Total höjd 63 cm. Diameter 46 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Senare elektrifiering. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 160
E
U
R
12 226
S
E
K
1 328
USD
Utropspris
300 - 400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (44 bud)
11
13 dec 2020 18:50
1 160 EUR
2
13 dec 2020 18:48
1 110 EUR
11
13 dec 2020 18:47
1 060 EUR
2
A
13 dec 2020 18:47
1 010 EUR
2
13 dec 2020 18:45
990 EUR
10
13 dec 2020 18:44
970 EUR
11
A
13 dec 2020 18:44
950 EUR
2
13 dec 2020 18:44
950 EUR
11
13 dec 2020 18:43
930 EUR
10
13 dec 2020 18:43
910 EUR
11
A
13 dec 2020 18:43
890 EUR
10
13 dec 2020 18:43
890 EUR
11
13 dec 2020 18:42
870 EUR
10
13 dec 2020 18:42
850 EUR
8
13 dec 2020 18:41
830 EUR
10
13 dec 2020 17:19
810 EUR
8
A
13 dec 2020 17:19
800 EUR
8
A
13 dec 2020 17:18
790 EUR
10
13 dec 2020 17:18
770 EUR
8
13 dec 2020 16:49
750 EUR
2
13 dec 2020 16:37
730 EUR
8
A
13 dec 2020 16:37
710 EUR
8
13 dec 2020 16:08
610 EUR
2
13 dec 2020 15:41
590 EUR
8
A
13 dec 2020 15:40
570 EUR
2
13 dec 2020 15:40
550 EUR
8
A
13 dec 2020 15:40
520 EUR
2
13 dec 2020 15:40
500 EUR
8
A
13 dec 2020 15:04
470 EUR
2
13 dec 2020 15:04
450 EUR
8
13 dec 2020 9:10
430 EUR
9
13 dec 2020 9:08
410 EUR
8
A
13 dec 2020 9:08
380 EUR
9
13 dec 2020 9:08
360 EUR
8
13 dec 2020 9:00
280 EUR
7
9 dec 2020 21:21
260 EUR
4
2 dec 2020 18:47
240 EUR
6
1 dec 2020 23:48
220 EUR
5
28 nov 2020 21:14
200 EUR
2
28 nov 2020 12:01
150 EUR
4
28 nov 2020 11:19
110 EUR
3
28 nov 2020 10:48
100 EUR
2
28 nov 2020 10:10
75 EUR
1
28 nov 2020 8:28
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice