Samovar, silver, 1900-tal.

Samovar, silver, 1900-tal.

Godronnerad, urnformad samovar på kvadratisk fotplatta med fyra fötter. Hänklar och knoppar med benisolering, tidigare fågelformad kran.
Höjd ca 44 cm, bredd 32 cm inkl hänklar. Brickans längd 48,5 cm. Sammanlagd vikt 6900 g.
Brickan, skorstenen, locken och foten bär stämpel SK 900. Övriga delar ostämplat silver.

Kannans ställ och del av skorstenens skaft saknas. Senare skruvar i hänklarna. Två bucklor. Fotplattan något skev.

Klubbat pris
3 800
42 826
3 965
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
Budhistorik (11 bud)
8
13 dec 2020 9:47
3 800 EUR
8
13 dec 2020 9:46
3 000 EUR
11 dec 2020 10:03
2 600 EUR
10 dec 2020 1:43
2 500 EUR
6 dec 2020 10:22
2 400 EUR
3 dec 2020 18:21
2 300 EUR
30 nov 2020 23:48
2 200 EUR
29 nov 2020 18:16
2 000 EUR
28 nov 2020 19:00
1 000 EUR
27 nov 2020 23:56
100 EUR
27 nov 2020 16:29
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492