Gustaf Möllenborg

(1796-1851)
Gustaf Möllenborg
(1796-1851)

Gustaf Möllenborg, Praktskål, silver, delvis förgylld, Stockholm 1862.

Praktskål med mittpelare i form av gren med mångfald av blommor och svängda akantusblad. Centralt tre förgyllda, skålformade blad. Underst rund fot med genombruten dekor av bladverk.
Höjd 51 cm, bredd ca. 42 cm. Vikt 1567 g.

Bristningar i de största bladens fästen. Åldersrelaterat slitage.

Klubbat pris
1 200
13 596
1 252
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
Budhistorik (4 bud)
13 dec 2020 18:28
1 200 EUR
13 dec 2020 18:28
1 150 EUR
27 nov 2020 19:06
1 050 EUR
27 nov 2020 14:55
1 000 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492