Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, Idman 1900-talets mitt.

Opalglas med mässingsdekoration. FörrRunt lysrör samt 2 st lamphållare. Diameter 45 cm. Höjd ca 20 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Senare lamphållare. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 000
E
U
R
31 410
S
E
K
3 407
USD
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (52 bud)
10
13 dec 2020 15:49
3 000 EUR
1
A
13 dec 2020 15:49
2 900 EUR
1
13 dec 2020 15:48
2 800 EUR
10
13 dec 2020 15:48
2 700 EUR
1
13 dec 2020 15:48
2 600 EUR
10
13 dec 2020 15:48
2 500 EUR
1
A
13 dec 2020 15:48
2 400 EUR
1
13 dec 2020 15:47
2 300 EUR
10
A
13 dec 2020 15:47
2 200 EUR
1
13 dec 2020 15:47
2 200 EUR
10
13 dec 2020 15:45
2 100 EUR
9
A
13 dec 2020 15:44
2 000 EUR
10
13 dec 2020 15:44
2 000 EUR
9
13 dec 2020 15:44
1 950 EUR
10
13 dec 2020 15:41
1 900 EUR
1
A
13 dec 2020 15:41
1 850 EUR
9
13 dec 2020 15:41
1 800 EUR
1
13 dec 2020 15:41
1 750 EUR
10
A
13 dec 2020 15:41
1 700 EUR
10
13 dec 2020 15:38
1 650 EUR
1
A
13 dec 2020 15:38
1 600 EUR
10
13 dec 2020 15:38
1 600 EUR
1
13 dec 2020 15:36
1 530 EUR
9
A
13 dec 2020 15:36
1 480 EUR
9
13 dec 2020 15:34
1 450 EUR
1
13 dec 2020 14:05
1 400 EUR
9
A
13 dec 2020 14:05
1 350 EUR
9
13 dec 2020 13:22
1 150 EUR
10
13 dec 2020 11:49
1 100 EUR
9
A
13 dec 2020 11:49
1 050 EUR
10
13 dec 2020 11:49
1 000 EUR
9
A
13 dec 2020 11:48
910 EUR
8
13 dec 2020 11:48
890 EUR
9
A
12 dec 2020 22:38
870 EUR
8
12 dec 2020 22:38
850 EUR
9
A
12 dec 2020 22:38
820 EUR
8
12 dec 2020 22:38
800 EUR
9
A
12 dec 2020 22:37
750 EUR
8
12 dec 2020 22:37
730 EUR
9
A
12 dec 2020 22:37
710 EUR
8
12 dec 2020 22:37
690 EUR
9
12 dec 2020 19:47
670 EUR
8
A
12 dec 2020 19:47
650 EUR
8
12 dec 2020 19:20
620 EUR
5
12 dec 2020 7:54
600 EUR
7
11 dec 2020 20:36
570 EUR
6
11 dec 2020 19:24
550 EUR
5
7 dec 2020 7:21
520 EUR
4
29 nov 2020 14:41
500 EUR
3
28 nov 2020 17:29
400 EUR
2
28 nov 2020 10:35
300 EUR
1
27 nov 2020 21:51
200 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice