Nordic Design Sale F205

Auktion: 9 − 25 april, online.
Adress: Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors

309 föremål
Björn Weckström, Armband "Technotitlan", 18K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris
10 403 EUR
Utropspris
8 000 - 9 000 EUR
Helky Juvonen, Armband, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1972.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
Bertel Gardberg, ask, Kultateollisuus, Åbo 1969.
Klubbat pris
840 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Sigurd Frosterus, fåtölj, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Kai Ruokonen, golvlampa, Orno 1970-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Relief, Artek 1960-tal.
Relief, Artek 1960-tal.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Birger Kaipiainen, bordsklocka, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Fåtöljer, ett par, Mobilia 1930-tal.
Klubbat pris
4 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Paavo Tynell & Gunnel Nyman, Taklampa, Taito, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
Fåtöljer ett par, 1950-tal.
Fåtöljer ett par, 1950-tal.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR