Alvar Aalto och Otto Korhonen, karmstol, modell 50101, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1920-talets slut.

Svartmålad formpressad björkplywood och massiv björk. Original plymå. Bredd 48 cm. Sitthöjd 42 cm. Total höjd 83 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Lagningar. Senare bemålning och retuscheringar. Sitsen fastsatt med senare spik. Sitsens framkant skör. Torrsprickor.

Proveniens

Arkitekt Kaj och Li Englund.

Bild: Arkkitehti 7/7 1938.

Arkitekt Alvar Aalto och Oy Huonekalu- ja Rakennustyötehdas Ab:s grundare Otto Korhonen lärde känna varandra i slutet av 1920-talet i Åbo i samband med planeringen av Sydvästra Finlands Lantmannahus. Aalto hade nyligen flyttat till Åbo och hans arkitektur befann sig i ett brytningsskede mellan klassicism och funktionalism. Snickaren Otto Korhonen grundade sitt företag i Åbo redan på 1910-talet. Han hade snabbt lyckats bygga upp en framstående möbelfabrik.
I funkisarkitekturen som lade stor vikt vid ändamålsenlighet utgjorde inredning och möblemang en viktig del av byggnaden. Arkitekterna planerade gärna byggnadens inredning in i minsta detalj. Inredningen i funkisbostäder skulle vara ljus och fräsch. Möbler med raka linjer och ytor som var enkla att rengöra var populära. Även Alvar Aalto var intresserad av möbeldesign. I Otto Korhonen hittade han en framstegsvänlig meningsfrände som var intresserad av funktionalismens principer. Inspirerade av gemensamma visioner och de nya formgivningsprinciperna började Korhonen och Aalto undersöka olika metoder för träböjning och plywoodens möjligheter inom möbeldesign. Resultatet av detta samarbete blev möbler med ett alldeles nytt formspråk och en ny sorts konstruktion.

Karmstolen som nu säljs på Bukowskis Nordic Design Sale-auktion representerar stolmodell 50101 som designades i slutet av 1920-talet. Denna stolmodell visades för första gången på den legendariska mässan i Åbo år 1929. Utgående från samma stolmodell föddes en stolmodell som senare blev känd som Aula-stolen. Tillkomsten av stolen 50101 är starkt bunden till brytningstiden i Aaltos designprinciper på 1920-talet. Det går ännu att skönja ett klassicistiskt formspråk i stolen, men samtidigt utstrålar stolens lätta konstruktion och stapelbarhet funktionalismens ändamålsenlighet. Stolen som nu är till salu är en av två stolar som representerar samma modell som Alvar Aalto gav till sin arkitektvän Kaj Englund i slutet av 1920-talet. Stolen var en del av inredningen i Englunds hem på Drumsö (på bilden), och vi vet att Aalto ofta satt i ”sin egen stol” när han hälsade på hos Englund.

Klubbat pris
7 000
77 840
7 385
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Budhistorik (7 bud)
25 apr 2021 18:21
7 000 EUR
25 apr 2021 18:20
6 001 EUR
16 apr 2021 8:56
4 500 EUR
14 apr 2021 23:43
4 000 EUR
13 apr 2021 18:50
3 500 EUR
12 apr 2021 11:55
3 200 EUR
9 apr 2021 12:29
3 000 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977