Lennart Segerstråle

(Finland, 1892-1975)
Lennart Segerstråle
(Finland, 1892-1975)

Lennart Segerstråle, rya, unik. Ca 170x110 cm.

Islands ryan. Vävd av Marie-Louise Segerstråle. Signerad "Miu och Lennart i kompis sommarn 1970".

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Ur konstnärens egen samling.

Lennart Segerstråles konstnärsskap som sträckte sig över sex decennier tog sig många uttryck. Mest känd blev han för sina stora freskomålningar som han utfört i fyra olika länder. Men hans mångsidighet tog sig också uttryck bl.a. i grafik, akvarellmåleri, staffliarpbeten och dekorativa textilier. Dem utförde han tillsammans med sin fru Marie-Louise vid vävstolen. På detta sätt uppstod ett antal ryor med hans abstrakta motiv, vilket ryan signerad “Lennart och Miu i kompis” från år 1973 representerar.

Formgivare

Klubbat pris
3 400
38 522
3 547
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (61 bud)
9
25 apr 2021 18:48
3 400 EUR
25 apr 2021 18:48
3 300 EUR
9
25 apr 2021 18:48
3 200 EUR
25 apr 2021 18:48
3 100 EUR
9
25 apr 2021 18:47
3 000 EUR
25 apr 2021 18:47
3 000 EUR
9
25 apr 2021 18:45
2 800 EUR
25 apr 2021 18:45
2 700 EUR
9
25 apr 2021 18:44
2 600 EUR
25 apr 2021 18:44
2 500 EUR
9
25 apr 2021 18:44
2 400 EUR
25 apr 2021 18:43
2 300 EUR
9
25 apr 2021 18:42
2 200 EUR
25 apr 2021 18:42
2 200 EUR
9
25 apr 2021 18:42
2 100 EUR
25 apr 2021 18:42
2 000 EUR
9
25 apr 2021 18:42
1 900 EUR
25 apr 2021 18:42
1 850 EUR
9
25 apr 2021 18:42
1 750 EUR
25 apr 2021 18:42
1 700 EUR
25 apr 2021 18:40
1 670 EUR
9
25 apr 2021 18:40
1 620 EUR
25 apr 2021 18:40
1 600 EUR
9
25 apr 2021 18:40
1 550 EUR
25 apr 2021 18:40
1 500 EUR
9
25 apr 2021 18:40
1 450 EUR
25 apr 2021 18:40
1 400 EUR
9
25 apr 2021 18:40
1 350 EUR
25 apr 2021 18:39
1 300 EUR
9
25 apr 2021 18:39
1 260 EUR
9
25 apr 2021 18:39
1 250 EUR
25 apr 2021 18:39
1 200 EUR
9
25 apr 2021 18:36
1 050 EUR
25 apr 2021 18:36
1 000 EUR
25 apr 2021 16:17
980 EUR
8
25 apr 2021 16:17
960 EUR
25 apr 2021 15:14
930 EUR
8
25 apr 2021 15:06
910 EUR
25 apr 2021 15:06
900 EUR
24 apr 2021 19:58
870 EUR
8
24 apr 2021 19:58
850 EUR
24 apr 2021 19:56
820 EUR
8
24 apr 2021 19:56
800 EUR
24 apr 2021 12:50
740 EUR
24 apr 2021 12:18
720 EUR
24 apr 2021 9:15
700 EUR
24 apr 2021 9:15
700 EUR
24 apr 2021 9:15
680 EUR
24 apr 2021 9:15
660 EUR
24 apr 2021 8:15
640 EUR
24 apr 2021 7:07
620 EUR
23 apr 2021 15:54
600 EUR
23 apr 2021 15:54
590 EUR
21 apr 2021 7:37
570 EUR
16 apr 2021 21:14
550 EUR
16 apr 2021 21:14
540 EUR
12 apr 2021 7:56
520 EUR
11 apr 2021 20:36
500 EUR
9 apr 2021 23:02
400 EUR
9 apr 2021 15:39
200 EUR
9 apr 2021 13:33
150 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977