1287729

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, serveringsvagn, modell 900, artek, 1900-talets slut.

Alvar Aalto, serveringsvagn, modell 900, Artek, 1900-talets slut.

Stommen i klarlackad björk. Bordsskivan med vita kakelplattor, rottingkorg. Längd 90 cm, bredd 65 cm, höjd 58 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. En kakelplatta defekt.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
1 200 - 1 400 EUR